Na tegorocznym Breakpoint polska ekipa Elude (grupa powstała z kilku byłych członków grupy Madwizards) zaprezentowała swoje demo w kategorii Amiga Demo 68k.
Zasady proste: demo na Amige 1200 z procesorem Motorola 68060/66Mhz, 64MB Ram i systemem operacyjnym OS 3.1 – jednym słowem, czysta stara dobra Amiga classic. Jeśli ktoś z młodszych czytelników nie kojarzy tej kultowej maszynki (o zgrozo!) to zapraszam do przeczytania tego tekstu (powiem tylko że A1200 od czasu powstania liczy już sobie 16 lat :)).
Dem w tej konkurencji na party wystawiono sztuk 6, lecz Soliloquy wyprzedza je o lata świetlne, takteż ograniczam się do opisu tej jednej produkcji. Na początek spójrzmy kto się pod tym demem podpisuje.
Kiero: programming
Ubik: art direction
Chaser: soundtrack
Wszyscy obserwujący demoscene amigową z pewnością kojarzą te persony z wielu świetnych produkcji. Jeśli chodzi o Soliloquy to muszę stwierdzić że jest to naprawdę bardzo mocna produkcja! Kiero po raz kolejny pokazał swoją klasę, to obecnie jeden z najlepszych i najbardziej aktywnych koderów amigowych na świecie. Moim skromnym zdaniem pod względem technicznym to jedno z najlepszych dem na 68k jakie wyszły kiedykolwiek.
Sceny 3d wyglądają niesamowicie, dopracowane od strony grafika (brawo Ubik!), maksymalnie wykorzystują możliwości sprzętu – oceniając pamiętajmy że to Amiga oraz że nie ma tu żadnej akceleracji sprzętowej, czysty software! Demo jest spójne i po prostu ładne, bardzo pozytywnie odbieram także ścieżkę dźwiękową.
[youtube width=”472″ height=”394″]http://youtube.com/watch?v=K57fEGPptdo[/youtube]
Dodam jeszcze że przy ogłaszaniu wyników miała miejsce niecodzienna sytuacja. Na skutek małej frekwencji wśród głosujących w tej kategorii, zwyciężyła grupa Drifters z demem „Twenty” (niewielką ilością głosów). Oczywistą niesprawiedliwość werdyktu od razu skomentowała cała zebrana widownia poprzez bardzo głośne „buczenie”. Niedorzeczność tą widziała także sama ekipa Drifters, toteż w ładnym geście zrzekli się nagrody na rzecz grupy Elude.
Gratuluję świetnego dema i mam wielką nadzieje obejrzeć za rok kolejną, co najmniej równie dobrą produkcje 🙂
Intro w serwisie pouet.net
Pobierz demo
Pobierz film (720×576, mp4 – 112Mb)
Wszystkie produkcje z compo
jhestem pod wrazeniem!!!! nie wiedzialem ze jeszcze ktos to dzisiaj robi, ze tez ludziom sie chce, tez kiedis o tym myslalem ale praca, uczelnia, czasu nie ma na nic
hehe bardzo spodobało mi się określenie "czysta stara dobra Amiga classic" 🙂 OMG pamiętam jak do swojej włożyłem koprocesor 🙂
Też racja, ja o koprocesorze nawet nie marzyłem bo najtańszy kosztował tyle co nowa ami, osiągnięciem było włożenie hdd 🙂
Ale myślę że w dobie dzisiejszych amig (ppc, pegasos itd) można spokojnie określić tą konfiguracje jako classic…. tyle że z wyposażeniem dodatkowym 😉
heheh i o to chodzi 🙂 co za czasy to były gdy położenie amisi w obudowę pecetową było nie lada wyczynem. Nie wiem czy ktoś kto się tym w tamtych czasach nie ekscytował, tak jak my, może teraz w ogóle przybliżyć się do tego klimatu. Sam muszę jednak przyznać po sobie że z wiekiem (OMG :)) chęć grzebania w bebechach maleje na rzecz NIECH GRA I BUCZY 🙂 (byle szybko) pozdrowienia serdeczne.
Nie znam kulisów technicznych, np. ile w tym demie trzeba było robić od zera i jak się "czuje" moc 68060/66. Mając OpenGL i PII 300Mhz sam bym zakodował podobne efekty :). Z Pentiumem 66Mhz i bez OGL raczej nie. Obstawiam, że zrobienie ich w takiej słabej jak na dzisiejsze czasy konfiguracji to sukces autorów.
A teraz minusy. Całość nie podoba mi sie pod wzgledem artystycznym. Ta majtająca sie żarówka powtarzana kilka razy sprawia wrazenie zacinania. Autor uznał, że ten efekt jest tak genialny i trzeba dać kilka replayów? Ładny efekt, ładna plansza – a przez te powtórki jakoś tak nieelegancko wyszło. Kolejne efekty nie łączą się w spójną całość. Ot, kilka po kolei. Z poczatku myslalem, ze to bedzie jakiś gotyk, horror czy coś w tym guście. Tymczasem bloby wystepuja tutaj jako…bloby i ten sam blobowy obiekt moglby siedziec w towarzystwie statku kosmicznego. Postaci ludzi. Facet idzie nawet nieźle, ale po otwarciu (krypty?) jego głowa przekreca się strasznie sztucznie. Dziewczynka to już tragedia. Wiem, że motion capture nie wchozi w grę, ale czy nie widzicie, ze ona rusza rekami jak robot? Sztuka uników – nie robimy tego co na 99% wyjdzie słabo. Nie masz czasu na animację ciała – nie animujesz ciała. Poza animacją ciała, te artystyczne, głównie montażowe niedoróbki były łatwe do uniknięcia. Składowe, tzn efekty są raczej dobre.
Fajnie ze cos sie dzieje, pamietam demoscene jak sam miałem amige, teraz to tylko nostalgia ale spojrzec zawsze milo
motion capture jest mozliwe w ami ..zobacz koncowy efekt "drzewa z ludzi" demo swietne muzyka swietna ..
Jasne że można importować m/c na ami pod warunkiem że ma się takową. Odnośnie ruchów dziewczynka – bezdyskusyjnie zrypałem, gdybym miał ciut więcej czasu wyszłoby tak jak planowałem – a jest jak zwykle 😉 Bloby podobnie – miało być zupełnie inaczej, niestety okazało się, że z powodu "małych" ograniczeń sprzętowych nie ma najmniejszych szans na zrealizowanie pierwotnego planu (w którym to bloby pasowały do klimatu) – a czasu na zrobienie czegoś innego w to miejsce brak.
Hołdys – co ma wspólnego m/c do scenki z drzewo-ludźmi?
Biter: jeszcze raz dzięki za miłą recenzję 🙂
ps. Biter – zapodaj plz link nie do untergrund ale do scene.org – tam uploadowałem nową wersję gdzie np dziewczynka jest trochę poprawiona, a samo demo działa na cgfx bez kombinowania.
Jeszcze ktoś pomyśli że to był artykuł sponsorowany 😉 Demo mi sie bardzo podoba, namów Kiero żeby i na RW coś zrobił… a link poprawiony 🙂
Na Riverka raczej zrobimy coś prostego (tzw. tygodniówkę ;). Chcemy potestować kilka nowych sposobów animacji – ot taka zajawka przed przyszłorocznym BP.
ps. dzięki za zmianę linka