Przyjazna fizyka


Phun – to symulator fizyki wykorzystujący grafikę 2D, jeśli graliście w Incredible Machine to na pewno od razu załapiecie cały sens. O ile gra była prostą łamigłówką opartą na właściwościach fizycznych, to już Phun jest bardzo kompleksowym i realistycznym symulatorem zachowań obiektów oraz ich wzajemnych fizycznych interakcji. To co jest tu najpiękniejsze to ogrom możliwości jaki dostajemy, możemy zbudować praktycznie każde istniejące i nie istniejące urządzenie, a jedyne ograniczenie to tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia.
Po co to wszystko? Na przykład dla sporej zabawy (w dodatku całkiem kreatywnej), lecz program służy głównie dla celów edukacyjnych, a tutaj jego zastosowania są bardzo szerokie (począwszy od pomocy naukowej, a skończywszy na obrazowym tłumaczeniu fizyki „opornym” uczniom). Nie od dziś wiadomo że najlepiej nauka wychodzi poprzez zabawę.
Zamiast wielu zbędnych słów lepiej sami obejrzyjcie film prezentujący program w działaniu.
[youtube width=”472″ height=”394″]http://www.youtube.com/watch?v=0H5g9VS0ENM&eurl=[/youtube] Kiedy już stworzymy nasze mechanizmy możemy im nadać podstawowe właściwości takie jak gęstość, tarcie, sprężystość, mechanizmy ruchu, punkty przyczepienia, kolizje itp. (bardzo ciekawie wygląda efekt przemiany obiektu w wodę) – wszystko to stwarza bardzo duże możliwości destrukcji zbudowanych wcześniej mozolnie modeli 😉 Obsługa całości jest bardzo intuicyjna, właściwie nie trzeba czytać instrukcji bo wszystko jest oczywiste po parunastu minutach zabawy.
Phun został stworzony przez Emila Ernerfeldta – szwedzkiego studenta informatyki Uniwersytetu Claude Lacoursière, jako praca dyplomowa (myślę że powinien zdać :)).
Program jest darmowy do domowego użytku, a z miłych akcentów należy wspomnieć że istnieje także polska wersja językowa. W tym momencie dostępny jest na platformy Windows oraz Linux, w planach jest także wersja dla MacOS.
Uwaga! Mocno wciąga, nie uruchamiać w pracy 🙂

0 0 głos
Ocena artykułu
Previous Kreatywne wizytówki
Next Stare ale jare - Amiga (część 2)
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
tmdag
15 lat temu

coprawda nie az tak rozbudowane ale w samym Iphonie jest super aplikacja – Iphisics do zabawy fizyka 2d ;]

Tomasz Tybulewicz
Tomasz Tybulewicz
15 lat temu

Niesamowita zabawka. Nie dziwię się że ostrzegasz przed odpalaniem tego w pracy 😉

CoSTa
CoSTa
15 lat temu

No nie ma bata, będę musiał popróbować 🙂

grabek
15 lat temu

Pobawiłem się. To coś jest nieziemskie! aż mam ochotę na naukę fizyki