Breakpoint 2k8 – Exe 4kb gfx


Artykuł ten rozpocznie serię kilku recenzji co ciekawszych produkcji z tegorocznego Breakpoint. Niestety nie dane mi było w tym roku spędzić świąt w klimacie demosceny, tym niemniej z produkcjami jak zawsze ochoczo się zaznajomiłem i z wrażeniami sukcesywnie będę się dzielił.

W pierwszym rzucie na tapetę pójdzie kategoria „Executable 4k Graphics„, czyli mówiąc normalnym językiem grafika o objętości 4 kilobajtów, wyświetlana poprzez plik exe. To stosunkowo nowa kategoria a jednocześnie bardzo ciekawa, bo wymagająca od twórców sporej koderskiej gimnastyki. Cóż można bowiem zrobić w tej miniaturowej wielkości?

Techniki rastrowe odpadają bo tak byśmy co najwyżej ikonę mogli wykonać, a tu też ważne jest aby móc to pokazywać we wszelakich możliwych rozdzielczościach bez straty jakości. Idąc tym tropem musielibyśmy wykonać grafikę wektorowo. Możliwości pojawiają się od razu większe, ale to też przecież nie takie proste, bo trzeba by te wektory jakoś zinterpretować i wyświetlić, a efekt niekoniecznie byłby zachwycający (żeby grafika wektorowa robiła wrażenie musi być naprawdę sporo krzywych i gradientów).

Jak zatem radzą sobie demoscenowcy? Ano albo za pomocą „rysowania” fraktalami albo za pomocą tych samych metod których używa się przy tworzeniu intra 4kb i 64kb.
W dużym skrócie polega to na napisaniu silnika 3d pozwalającego wyświetlić stworzoną geometrię, do tego trzeba dołożyć generator tekstur (lub mniej ambitnie upakować miniaturowe tekstury rastrowe), zaimplementować dodatkowe „bajery” (np dof, raytracing) i cudownie zmieścić się z tym wszystkim w 4kb. Efekt końcowy zależy od umiejętności kodera (bo to jest przede wszystkim popis koderski) ile potrafi upakować w tej miniaturowej wielkości. Zadanie bardzo trudne toteż nie dziwi że tylko nieliczni radzą sobie z tym dobrze.
Zdecydowanym faworytem (a jednocześnie zwycięzcą w tej konkurencji) okazała się grupa Rgba, ale to nikogo zbytnio nie zdziwiło gdyż już wcześniej grupa ta kilkukrotnie popisywała się niebanalnymi umiejętnościami (np przeniesieniem świetnego dema 195/95 grupy Plastic do intra 64kb 195/95/256).

Co zatem można pokazać w 4kb? Jak się okazuje bardzo dużo, a na dowód kilka ciekawszych screenów.

Breakpoint 2k8 - exe 4kb gfx
Ixaleno – Rgba

Breakpoint 2k8 - exe 4kb gfx
Off The Shelf – Psycho / Loonies

Breakpoint 2k8 - exe 4kb gfx
B-meise – Muhmac

Breakpoint 2k8 - exe 4kb gfx
Yeeeees Yes! – Maytz/Loonies

Breakpoint 2k8 - exe 4kb gfx
Versus – Seven/Fulcrum

produkcje z compo

Poprzedni Linger in the Shadows
Nastepny Linger in the Shadows - film

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BiterCoSTaasmCode Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asmCode
Czytelnik
asmCode

Rewelacyjna kategoria! Szczerze mówiąc, dopiero teraz do mnie doszło o co w niej chodzi. Oglądając breakpoint twórczość ta umknęła mi, ponieważ zdawało mi sie ze chodzi o 4-kilowe ograniczenia dla palety kolorow albo cos podobnego.

Kategoria jest trafna także z innego powodu. Mimo ze wydaje sie, ze wymaga ona podobnych technik co w intrach, to jednak tutaj gore wezma minaturowe algorytmy obliczania fotorealistycznej grafiki w czasie NIErzeczywistym, co było nie do przyjęcia w intrach.

Teraz stosowanie szczegółowych i dokładnych obliczeniowo algorytmów raytracingu i radiosity nabierze sensu, podobnie jak generowanie np. zaawansowanych fraktali, ktore sa nieosiagalne dla real-time. (choc np 7heaven posiada r-t raytrace)

Mam nadzieje, ze starczy mi kiedyś umiejętności, aby wziąć udział w tej kategorii;)

CoSTa
Czytelnik
CoSTa

ASM, dasz radę 🙂

A kategoria faktycznie odjechana. Kurczę, se jakiegoś sensownego Maka kupię, Windowsa na tym postawię li tylko po to, by demosceny se nieco pooglądać 🙂