Big Buck Bunny


Krótkometrażowa animacja Big Buck Bunny ukazała się wreszcie w wersji do ściągnięcia (dotychczas była dostępna tylko na DVD) i muszę stwierdzić że warto było czekać!

Animacja jest cudna i niewiele jej brakuje do tych z Pixara. Pomijając banalność scenariusza mamy to sporą dawkę rozkręcającego się powoli humoru (w odmianie dla nieco młodszego odbiorcy). Postacie poruszają się bardzo naturalnie, a ich wykonanie jest bardzo profesjonalne. W całym filmie mocno dominuje mocny atut blendera czyli system „futra”, którym pokryte są zwierzęta (wygląda i porusza się bardzo realistycznie). Modele wykonano bez zarzutu, kamera porusza się jak należy, cienie oraz oświetlenie są bardzo dynamiczne. Animację ogląda się po prostu dobrze i z przyjemnością.

Big Buck Bunny

Sądzę że gdyby tylko zespół nieco by powiększył swój skład i otrzymał więcej czasu, to z powodzeniem mogliby stworzyć dobry film pełnometrażowy, mający sporą szanse aby trafić na duży ekran.

Co czyni ten film takim wyjątkowym? Ano to że podobnie jak znany już Elephant’s Dream powstał w całości na darmowym oprogramowaniu. Animacje stworzyło 9 osób (z kilku rożnych krajów), w czasie zaledwie sześciu miesięcy w w ramach projektu Peach. Dotacje na produkcje uzyskano od Blender Fundation (która to fundacja patronowała całości), społeczności Blendera, komercyjnego sponsoringu oraz z przedsprzedaży filmu na DVD.

[youtube width=”472″ height=”394″]http://youtube.com/watch?v=YE7VzlLtp-4[/youtube]

Film wypuszczono na licencji Creative Commons, dzięki czemu możliwa jest sytuacja że np drugą cześć może stworzyć każdy bez pytania się o zgodę i kupowania licencji (jak to ma miejsce w świecie filmowym). Co więcej, poza samym filmem (we wszelakich formatach i rozdzielczościach), autorzy udostępnili nam także wszystkie (!) pliki źródłowe – sceny, modele, tekstury, ustawienia itd.
Film poza dystrybucją przez www, rozprowadzany jest także przez sieć BitTorrent.

Programy wykorzystane przy tworzeniu animacji to: Blender, GIMP, Inkscape, Seashore, Verse, OpenEXR, Subversion (software), CinePaint, Python oraz Twisted.

Ściągnij animacje
Oficjalna strona projektu
Blender Fundation

Poprzedni Sydney Childrens Hospital
Nastepny The Terminator / Status O.K.

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BitermaziakmichuCoSTafishaa Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
śmigło .::.
Czytelnik
śmigło .::.

"Animacja jest cudna i niewiele jej brakuje do tych z Pixara".

Skoro padło "Pixar", podam taką ciekawostkę, o której wspominał Tomasz Bagiński (ten od "Katedry" m.in.) na dniach otwartych Politechniki Białostockiej… Podobno kiedy zbliżał się deadline wypuszczenia do kin filmu "Auta" i firma wzięła się za ostateczny rendering, "estimated time" wyskoczył na 65 000 godzin… dla jednej klatki. 🙂 Trzeba było soft optymalizować…

grabek
Czytelnik
grabek

Ciężko mi w to uwerzyć. W końcu, nie mówimy tu o ludziach, którzy pracuja na domowych kompach. To ludzie, którzy mają tyle sprzętu "ile trzeba" więc render jednej klatki NIE MOŻE trwać 3/4 istnienia świata. Nie wierzę w to.

W domowych warunkach – si, na moim super wymiataczu, to zwykły sześcian się renderuje w ok 6 sekund. A gdybym dodał światła etc – to pół dnia…..

grabek
Czytelnik
grabek

CC – zatem plan, zróbmy odcinek v2 i zatytułujmy coś w deseń "rambonator" (rambo+terminator)…

fishaa
Czytelnik
fishaa

Też słabą wiarę daję w te 65 000 godzin 🙂 rozumiem na naszych rumakach w domach ale przy renderfarmach?! hmmm

CoSTa
Czytelnik
CoSTa

Pixar Pixarem – kij im w oko jak długo liczą się ich filmy. Uznanie kolesiom się należy za chcenie. Tak swoją ścieżką – Biter grzebałeś coś głębiej w Blanderze? Ten soft jest dla mnie kompletnie nieprzysiadalny 🙂

michu
Czytelnik
michu

Rewelacja! Klimat troche jak z epoki lodowcowej, dobry jest ten grubas królik. Coraz fajniejsze rzeczy tu pokazujesz 😛

maziak
Czytelnik
maziak

MISIOOOOO-królik!
Wygląda na lekko podchielonego z różowymi okularami ;P