Na tegorocznym Breakpoint polska ekipa Elude (grupa powstała z kilku byłych członków grupy Madwizards) zaprezentowała swoje demo w kategorii Amiga Demo 68k.
Zasady proste: demo na Amige 1200 z procesorem Motorola 68060/66Mhz, 64MB Ram i systemem operacyjnym OS 3.1 – jednym słowem, czysta stara dobra Amiga classic. Jeśli ktoś z młodszych czytelników nie kojarzy tej kultowej maszynki (o zgrozo!) to zapraszam do przeczytania tego tekstu (powiem tylko że A1200 od czasu powstania liczy już sobie 16 lat :)).

Dem w tej konkurencji na party wystawiono sztuk 6, lecz Soliloquy wyprzedza je o lata świetlne, takteż ograniczam się do opisu tej jednej produkcji. Na początek spójrzmy kto się pod tym demem podpisuje.

Kiero: programming
Ubik: art direction
Chaser: soundtrack

Wszyscy obserwujący demoscene amigową z pewnością kojarzą te persony z wielu świetnych produkcji. Jeśli chodzi o Soliloquy to muszę stwierdzić że jest to naprawdę bardzo mocna produkcja! Kiero po raz kolejny pokazał swoją klasę, to obecnie jeden z najlepszych i najbardziej aktywnych koderów amigowych na świecie. Moim skromnym zdaniem pod względem technicznym to jedno z najlepszych dem na 68k jakie wyszły kiedykolwiek.

Sceny 3d wyglądają niesamowicie, dopracowane od strony grafika (brawo Ubik!), maksymalnie wykorzystują możliwości sprzętu – oceniając pamiętajmy że to Amiga oraz że nie ma tu żadnej akceleracji sprzętowej, czysty software! Demo jest spójne i po prostu ładne, bardzo pozytywnie odbieram także ścieżkę dźwiękową.

[youtube width=”472″ height=”394″]http://youtube.com/watch?v=K57fEGPptdo[/youtube]

Dodam jeszcze że przy ogłaszaniu wyników miała miejsce niecodzienna sytuacja. Na skutek małej frekwencji wśród głosujących w tej kategorii, zwyciężyła grupa Drifters z demem „Twenty” (niewielką ilością głosów). Oczywistą niesprawiedliwość werdyktu od razu skomentowała cała zebrana widownia poprzez bardzo głośne „buczenie”. Niedorzeczność tą widziała także sama ekipa Drifters, toteż w ładnym geście zrzekli się nagrody na rzecz grupy Elude.

Gratuluję świetnego dema i mam wielką nadzieje obejrzeć za rok kolejną, co najmniej równie dobrą produkcje 🙂

Intro w serwisie pouet.net
Pobierz demo
Pobierz film (720×576, mp4 – 112Mb)
Wszystkie produkcje z compo