Biter On-Line banner

Big Buck Bunny

Krótkometrażowa animacja Big Buck Bunny ukazała się wreszcie w wersji do ściągnięcia (dotychczas była dostępna tylko na DVD) i muszę stwierdzić że warto było czekać!

Animacja jest cudna i niewiele jej brakuje do tych z Pixara. Pomijając banalność scenariusza mamy to sporą dawkę rozkręcającego się powoli humoru (w odmianie dla nieco młodszego odbiorcy). Postacie poruszają się bardzo naturalnie, a ich wykonanie jest bardzo profesjonalne. W całym filmie mocno dominuje mocny atut blendera czyli system „futra”, którym pokryte są zwierzęta (wygląda i porusza się bardzo realistycznie). Modele wykonano bez zarzutu, kamera porusza się jak należy, cienie oraz oświetlenie są bardzo dynamiczne. Animację ogląda się po prostu dobrze i z przyjemnością.

Big Buck Bunny

Sądzę że gdyby tylko zespół nieco by powiększył swój skład i otrzymał więcej czasu, to z powodzeniem mogliby stworzyć dobry film pełnometrażowy, mający sporą szanse aby trafić na duży ekran.

Co czyni ten film takim wyjątkowym? Ano to że podobnie jak znany już Elephant’s Dream powstał w całości na darmowym oprogramowaniu. Animacje stworzyło 9 osób (z kilku rożnych krajów), w czasie zaledwie sześciu miesięcy w w ramach projektu Peach. Dotacje na produkcje uzyskano od Blender Fundation (która to fundacja patronowała całości), społeczności Blendera, komercyjnego sponsoringu oraz z przedsprzedaży filmu na DVD.

YouTube Preview Image

Film wypuszczono na licencji Creative Commons, dzięki czemu możliwa jest sytuacja że np drugą cześć może stworzyć każdy bez pytania się o zgodę i kupowania licencji (jak to ma miejsce w świecie filmowym). Co więcej, poza samym filmem (we wszelakich formatach i rozdzielczościach), autorzy udostępnili nam także wszystkie (!) pliki źródłowe – sceny, modele, tekstury, ustawienia itd.
Film poza dystrybucją przez www, rozprowadzany jest także przez sieć BitTorrent.

Programy wykorzystane przy tworzeniu animacji to: Blender, GIMP, Inkscape, Seashore, Verse, OpenEXR, Subversion (software), CinePaint, Python oraz Twisted.

Ściągnij animacje
Oficjalna strona projektu
Blender Fundation

podobne artykuły

  1. Blender 2.46

Tagi: , , , , , ,
Trackback URI

10 Komentarze »

Komentarz by śmigło .::. Subscribed to comments via email
2008-05-31 21:03:11

„Animacja jest cudna i niewiele jej brakuje do tych z Pixara”.

Skoro padło „Pixar”, podam taką ciekawostkę, o której wspominał Tomasz Bagiński (ten od „Katedry” m.in.) na dniach otwartych Politechniki Białostockiej… Podobno kiedy zbliżał się deadline wypuszczenia do kin filmu „Auta” i firma wzięła się za ostateczny rendering, „estimated time” wyskoczył na 65 000 godzin… dla jednej klatki. :) Trzeba było soft optymalizować…

Komentarz by Biter
2008-06-01 01:51:41

Na fakt, troche długo ;P Ale sam też znam ten problem. Zawsze jak coś modeluje to nie przejmuje się ilością polygonów i oświetlenia, dopiero gdy nadchodzi ten niechciany czas renderingu to się chwytam za głowę i zaczyna się jedno wielkie cięcie coby się to policzyło szybciej niż „za pół życia” ;) Mam nadzieje że jeszcze kilka lat i te problemy znikną nawet w domowych warunkach ;)

 
Komentarz by grabek
2008-06-02 11:00:24

Ciężko mi w to uwerzyć. W końcu, nie mówimy tu o ludziach, którzy pracuja na domowych kompach. To ludzie, którzy mają tyle sprzętu „ile trzeba” więc render jednej klatki NIE MOŻE trwać 3/4 istnienia świata. Nie wierzę w to.

W domowych warunkach – si, na moim super wymiataczu, to zwykły sześcian się renderuje w ok 6 sekund. A gdybym dodał światła etc – to pół dnia…..

 
 
Komentarz by grabek
2008-06-02 10:58:28

CC – zatem plan, zróbmy odcinek v2 i zatytułujmy coś w deseń „rambonator” (rambo+terminator)…

 
Komentarz by fishaa Subscribed to comments via email
2008-06-03 08:33:24

Też słabą wiarę daję w te 65 000 godzin :) rozumiem na naszych rumakach w domach ale przy renderfarmach?! hmmm

 
Komentarz by CoSTa
2008-06-03 09:47:00

Pixar Pixarem – kij im w oko jak długo liczą się ich filmy. Uznanie kolesiom się należy za chcenie. Tak swoją ścieżką – Biter grzebałeś coś głębiej w Blanderze? Ten soft jest dla mnie kompletnie nieprzysiadalny :)

Komentarz by Biter
2008-06-05 00:02:58

A grzebałem i grzebie w miarę mocno nadal bo obecnie warto już blendera poznać (cena mnie przekonuje, ale także wiele rozwiązań ma fenomenalnych nawet w porównaniu do softu z najwyższej półki). Interfejs to porażka dla osoby przyzwyczajonej do ogólnie przyjętych standardów, aczkolwiek przyznać muszę ze po przebrnięciu przez pierwsze próby średnio-zaawansowanego modelingu zaczyna to mieć nawet sens :) Interfejs ma się ponoć zrobić bardziej user-friendly od wersji 2.5.

 
 
Komentarz by michu Subscribed to comments via email
2008-06-06 18:56:06

Rewelacja! Klimat troche jak z epoki lodowcowej, dobry jest ten grubas królik. Coraz fajniejsze rzeczy tu pokazujesz :-P

 
Komentarz by maziak
2008-06-14 12:13:48

MISIOOOOO-królik!
Wygląda na lekko podchielonego z różowymi okularami ;P

Komentarz by Biter
2008-06-14 13:50:09

żeby tylko podchmielonego, zapewne to od wąchania tych wszystkich kwiatków..ot taki królikowy outsider ;P

 
 
Podpis
E-mail
URI
Subskrybuj komentarze przez email
Twój komentarz (mniejsze okno | większe okno)