Krótkometrażowa animacja Big Buck Bunny ukazała się wreszcie w wersji do ściągnięcia (dotychczas była dostępna tylko na DVD) i muszę stwierdzić że warto było czekać!

Animacja jest cudna i niewiele jej brakuje do tych z Pixara. Pomijając banalność scenariusza mamy to sporą dawkę rozkręcającego się powoli humoru (w odmianie dla nieco młodszego odbiorcy). Postacie poruszają się bardzo naturalnie, a ich wykonanie jest bardzo profesjonalne. W całym filmie mocno dominuje mocny atut blendera czyli system „futra”, którym pokryte są zwierzęta (wygląda i porusza się bardzo realistycznie). Modele wykonano bez zarzutu, kamera porusza się jak należy, cienie oraz oświetlenie są bardzo dynamiczne. Animację ogląda się po prostu dobrze i z przyjemnością.

Big Buck Bunny

Sądzę że gdyby tylko zespół nieco by powiększył swój skład i otrzymał więcej czasu, to z powodzeniem mogliby stworzyć dobry film pełnometrażowy, mający sporą szanse aby trafić na duży ekran.

Co czyni ten film takim wyjątkowym? Ano to że podobnie jak znany już Elephant’s Dream powstał w całości na darmowym oprogramowaniu. Animacje stworzyło 9 osób (z kilku rożnych krajów), w czasie zaledwie sześciu miesięcy w w ramach projektu Peach. Dotacje na produkcje uzyskano od Blender Fundation (która to fundacja patronowała całości), społeczności Blendera, komercyjnego sponsoringu oraz z przedsprzedaży filmu na DVD.

[youtube width=”472″ height=”394″]http://youtube.com/watch?v=YE7VzlLtp-4[/youtube]

Film wypuszczono na licencji Creative Commons, dzięki czemu możliwa jest sytuacja że np drugą cześć może stworzyć każdy bez pytania się o zgodę i kupowania licencji (jak to ma miejsce w świecie filmowym). Co więcej, poza samym filmem (we wszelakich formatach i rozdzielczościach), autorzy udostępnili nam także wszystkie (!) pliki źródłowe – sceny, modele, tekstury, ustawienia itd.
Film poza dystrybucją przez www, rozprowadzany jest także przez sieć BitTorrent.

Programy wykorzystane przy tworzeniu animacji to: Blender, GIMP, Inkscape, Seashore, Verse, OpenEXR, Subversion (software), CinePaint, Python oraz Twisted.

Ściągnij animacje
Oficjalna strona projektu
Blender Fundation